Podzimní práce na zahradě

Už jste možná přemýšleli nad svou zahradou a říkali si při pohledu z okna, že je nejvyšší čas ji pomalu připravit na podzimní a následné zimní období. Poradíme vám, na co se v nadcházejících dnech zaměřit a co nezapomenout.

Poslední sečení trávníku

Ještě jednou v letošním roce vyjeďte se zahradní sekačkou, ale tentokrát proveďte vyšší střih. I „angličan“ by měl tentokrát dostat prostor pro růst. Nesekejte ho tedy přímo u země a nastavte si výšku sečení na trochu vyšší než obvykle. Trávníku můžete i lehce přilepšit prosetým kompostem a ochránit ho protiplísňovým postřikem.

Průběžně odklízejte listí

V tomto období ho využijete především pro kompostování, ale pokud máte na zahradě ořešák, jeho listí raději odkliďte jinam. Je do kompostu zcela nevhodné. Vyvarujte se i kompostování pohrabaných, nahnilých jablek. Plísně by se přenesly do kompostu a následně všude tam, kde kompost použijete. Přeryjte záhonky. Zelenina je již sklizena a tak je na čase prokypřit ještě jednou zeminu v záhonech. Pokud máte možnost, prohnojte ji. Ale pozor při používání domácího hnoje. Pro kořenovou zeleninu by hrozilo v příští sezóně napadení červy, pokud použijete hnůj z chléva. Více o kompostování se dočtete v našich předešlých článcích.

 

Zahradní kompostér

Zahradní kompostér

Zbavte se plevele

Čím více ho zlikvidujete v letošní sezóně, tím méně, vás potrápí v dalším roce. Ale nezapomeňte, že plevel do kompostu nepatří.

Pokud je třeba, zalévejte

Může se to zdát zvláštní, ale ani deštivý podzim nezaručuje, že bude půda po suchém létě dostatečně zavlažena. Rostliny tak lépe přečkají zimu a v případě suché zimy budou moci čerpat ze zásob nastřádaných na podzim. Ocení to zejména okrasné bambusy, které vyžadují závlahu celoročně. V zimních měsících mají přísun tekutin omezený promrzlou zeminou.

Je čas na výsadbu

Všechny ovocné stromky, bobuloviny a růže mají nyní nejlepší čas pro výsadbu. Nesmíte ale zapomenout na dostatečnou hloubku jam. Ty řádně prolijte a opatřete přídavným hnojivem, aby měly rostliny dostatek živin v zimních měsících. Je dobré dbát také na výběr vhodné odrůdy. Volbou odolných odrůd můžete výrazně snížit potřebu hnojiv a pesticidů. Sledujte i stav rostlin již v prodejně. Oslabené nebo polámané rostlinky mají jen malou naději na přečkání zimních měsíců. Pokud patříte mezi příznivce angreštů a rybízu. Sázejte je raději hlouběji. Doporučuje se až 10 cm pod úroveň terénu od místa větvení. Pro ovocné stromky platí, že očko roubu musí zůstat nad zemí. Podzim patří také výsadbě cibulovin. Ty pak sklidíte hned z časného jara.

Stříhejte růže a ochraňte teplomilné rostliny

Pěstitelé růží by se měli chopit nůžek a vrhnout se do práce na svých rostlinkách. Rostliny s vyššími teplotními nároky přemístěte na teplejší místa, kde nebude mrznout, ale ani nadměrně hřát ústřední vytápění. Zvýšenou pozornost je nutné věnovat i zálivce, aby rostliny zbytečně neuhnily z nadbytku vody. Rostliny v chodbách výrazně seřízněte. Na jaře opět obrazí v plné síle.

Pokud vás již zastihli i ranní mrazíky, opatřete rostliny netkanou textilií proti zimním mrazům. Je také vhodná doba na nastražení lepových pastí na škůdce. Přichází doba, kdy se budou snažit skrýt před nepřízní počasí.

Mezi posledními kroky by mělo být zrevidování zdravých a uschlých rostlin. V obou případech je vhodné rostliny vykopat a odstranit ze zahrady. Tento odpad nekompostujte! Hrozí zanešení škůdců na další zdravé rostliny. Uzavřete také přívody vody a vypusťte vodu z kohoutků a hadic. Hadice pak nejlépe uskladněte v suchém a chladném prostředí. Výrazně tak zvýšíte jejich životnost.

V příštím článku se podíváme, jak ošetřit zahradní nábytek před koncem sezóny.

Novinky emailem

Zadejte Vaši emailovou adresu pro zasílání informací o nových produktech a slevách.

Zajímavosti

  • Co je to listovka
    Listí na podzim pálí jen špatný hospodář. Zkompostováním z něj získáte maximum a své záhony poctíte výživným pokladem. Výroba listovky, ale není jen tak a my vám poradíme, jak na to.
  • Péče o zahradní nábytek
    Vlastníte zahradní nábytek z exotického dřeva jako je teak? Nezapomeňte na správné ošetření. Nahraďte přípravky na dřevo pro smrk nebo borovice.
  • Podzimní práce na zahradě
    Už jste možná přemýšleli nad svou zahradou a říkali si při pohledu z okna, že je nejvyšší čas ji pomalu připravit na podzimní a následné zimní období.

Certifikáty

Také prodáváme značky:

Nákupní košík

Celkem s DPH:
0,- Kč
Počet položek:
0

Výběr měny

CZK / EUR

Rychlé vyhledávání

Zadávání novinek
Copyright 2017 - Zahradní nábytek s.r.o. - Powered by Xperd - nový server
zaidu.cz