Co je to listovka

Listí na podzim pálí jen špatný hospodář. Zkompostováním z něj získáte maximum a své záhony poctíte výživným pokladem. Výroba listovky, ale není jen tak a my vám poradíme, jak na to.

Shrabané listí napěchujte do kompostéru. Vyvarujte se však ořešáku, jak jsme již upozornili dříve v článku „Podzimní práce na zahradě“. Kvalitní kompostér pomůže udržet příznivé podmínky blížící se těm v přírodě, kde na rozkladu pracují i houby, vlhkost a organismy žijící v půdě.

Ekompostér 470L s podstavcem

Ekompostér 470L s podstavcem

 

Délka tlení listovky je vyšší a často i po prvním roce se stane, že rozpoznáme strukturu listů. Jde ovšem o strukturu, kterou můžeme použít jako podkladový materiál k dřevinám a záhonům, kde působí jako ochranný materiál při suchých tuhých mrazech. Je také vhodná jako přísada zeminy při pěstování zeleniny a ideálním materiálem pro podzimní rytí. Při delším tlení od 2 let a více již nepoznáme z listů vůbec nic. Kompost získá tmavou barvu a typickou drobivou strukturu. Nyní již kompost přimícháváme do květináčů i jako drobné hnojivo pro výsev semen.

Jak zpracovat listí pro kompost

Úklid nekonečných hromad listí se občas jeví jako Sisyfovská práce, zejména v době větrných týdnů. Nemusí to být neřešitelné. Pracovití zahrádkáři mají trávu již posečenou a tak přichází na řadu opět „těžká“ technika.

Zvyšte pojezd zahradní sekačky a spadané listí přejeďte. Při sběru do koše se sbírané listí značně namělní a zaplní celý koš. Listí se následně i rychleji rozkládá a výrazně tak uspoříte potřebný čas pro tvorbu kompostu. Stále populárnějšími se stávají také foukače listí, kdy nakonec nafoukanou hromadu nahrabete do kompostéru nebo nahrnete do drtiče.

Drtič dřeva VeGa LSG2812

Drtič dřeva VeGa LSG2812

Drcené listí se často používá k růžím, pro zimní období jako ochrana. Než uplynou chladné měsíce, listí slehne i o 90 % a lze ho zarýt do záhonů. Alternativou může být i založení studeného pařeniště, kde se částečně rozložené listí použije na další zimu a na jaře se promíchá s normálním kompostem. Podstatné je při celém procesu to, aby fermentace po celou dobu probíhala za studena. Proces je stejný jako u listí v lese, kde vrstvu, po které chodíme, tvoří nádherná vrstva voňavého humusu vzniklého přirozeným způsobem.

Novinky emailem

Zadejte Vaši emailovou adresu pro zasílání informací o nových produktech a slevách.

Zajímavosti

  • Co je to listovka
    Listí na podzim pálí jen špatný hospodář. Zkompostováním z něj získáte maximum a své záhony poctíte výživným pokladem. Výroba listovky, ale není jen tak a my vám poradíme, jak na to.
  • Péče o zahradní nábytek
    Vlastníte zahradní nábytek z exotického dřeva jako je teak? Nezapomeňte na správné ošetření. Nahraďte přípravky na dřevo pro smrk nebo borovice.
  • Podzimní práce na zahradě
    Už jste možná přemýšleli nad svou zahradou a říkali si při pohledu z okna, že je nejvyšší čas ji pomalu připravit na podzimní a následné zimní období.

Certifikáty

Také prodáváme značky:

Nákupní košík

Celkem s DPH:
0,- Kč
Počet položek:
0

Výběr měny

CZK / EUR

Rychlé vyhledávání

Novinky

Sestava AMBERG
Sestava AMBERG
Cena s DPH: 8 490,- Kč
DETAILY
Teakové lehátko GILI
Teakové lehátko GILI
Cena s DPH: 10 990,- Kč
DETAILY
Zadávání novinek
Copyright 2017 - Zahradní nábytek s.r.o. - Powered by Xperd - nový server
zaidu.cz